Meral Akşener’den ‘asgari ücret’ çağrısı: Rakam verdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Akşener’in konuşmasından satır başları:

-1934’te batılı ülkelerden bile önce Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Bu halk 1930’da belediye seçimleri için 1934’te diğer düzenlemeler yayınlanmıştır. O gün böylesine bir vizyonumuz varken bugün kadın haklarında Türkiye’yi dünyanın gerisinde bırakan bir vizyonsuzlukla mücadele ediyoruz.

-Buna razı gelmeyeceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kadınların güçlenmesini istemeyen, başarılarını çekemeyenler rahatsız olmaya devam edecek. İktidara baskı yapıp İstanbul Sözleşmesi’ni rafa kaldırtan kadın düşmanları rahatsız olmaya devam edecek.

-Sayın Erdoğan geçen yıl bu zamanlar, “2023’te herkes hesabını yüzde 20 enflasyona göre yapsın” demişti. Bu haftanın başında veriler açıklandı. Enflasyon ENAG’a göre yüzde 129’a, TÜİK’e göre yüzde 62’lere ulaştı. Büyük ekonomist Sayın Erdoğan’a inananlar boşa düştü. Beceriksizliğinin sonuçlarından yüzü kızarmayan iktidar, yeni sorunlar üretiyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN RAKAM

-Her şey kötüye giderken iktidar çözüm üreteceği yerde sorun üretmeye devam ediyor. Maaşlara yılda 2 defa zam yapılıyordu, buna rağmen zamlar diğer zam dönemine kalmadan eriyordu.

-Biz de 4 zam teklif etmiştik. İktidar, tek zamma düşürdü. Erdoğan yine engin bilgisini konuşturdu, ‘Bir kez verilecek zamla bu iş biter’ dedi. Belli ki çalışanları bitirmeye karar vermiş.

-Enflasyon oranı yüzde 40’a yaklaşan enflasyon oranı hedefi 36’larda olan ülkelerde tek zam çalışanları korumaz. Çalışanlara refah payı vermediğiniz sürece milletimiz enflasyon altında

-Ocak ve Temmuz aylarında yılda 2 defa belirlenmesi konusunda ısrarcıyız. Miktar belirlenirken Türk-İş’in açlık sınırı rakamlarının esas alınmasını istiyoruz. Sadece enflasyon oranında yapılan artış yetmez. Büyüme oranında refah payı da verilmelidir.

İYİ Parti olarak asgari ücret talebimiz 2024 yılı Ocak ayı için 17 bin lira, Temmuz ayı için ise 20 bin 500 liradır.

“SİRKİN SAHİPLERİ KONUŞULMUYOR”

-AK Parti siyasi görünümlü bir rant hareketidir. Ülkece aklanan kara paraları, fonları ve vurgunları konuşuyoruz. Biz bu hale nasıl geldik?

-İktidar kısa dönemli para ihtiyacını karşılamak için varlık barışını çıkardı. Uyuşturucu satana, kaçakçılık yapana, “getir paranı” dedi. Ülkemiz kara para için cennet haline geldi. Türkiye gri listeye alındı. AK Parti ve ekonomi yönetimi son dönemde yatırımcı arıyor. Hiçbir itibarlı yatırımcı gri listedeki Türkiye’ye yatırım yapmıyor.

-İktidar da mecburen Türkiye’yi gri listeden çıkarmaya çalışıyor. Bu arkadaşlar her konuda olduğu gibi bu süreci de ciddiyetsizlik ile yönetiyorlar. Türkiye haftalardır güzellik merkezleri üzerinden para aklayanların avro’lu bigudilerini konuşuyor. Dolandırılan spor insanlarını konuşuyoruz.

-Para aklayanlar konuşuyor ama parası aklananlar nedense hiç konuşulmuyor. Dolandırıcılığa yol verenler konuşulmuyor. Haksız kazançları finanse edenler konuşulmuyor. Cambazlar konuşuluyor ama sirkin sahibi hiç konuşulmuyor. Buzdağının altında yatanın, kayıt dışı ekonomi olduğunu biliyoruz.

-Bugün ekonomimizin üçte biri kayıt dışında. İsraftan geri durulmuyor, rant şebekelerinin döndürdüğü değirmenin suyu nereden diye bakılmıyor. Bu kepazeliğin sorunu sadece ekonomi değildir. Bu bir ahlak sorunudur.

-AK Parti kayıt dışını sorun olarak değil fırsat alanı olarak gördüğünden bu düpedüz iktidar sorunudur. Ne zaman haram yemeyi günah sayan faziletli insanlar iktidara gelir, bu sorun o zaman çözülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x