Matematik becerinizi gösterin #5: Görseldeki örüntüyü çözerek soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 15 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Zekâ testleri, çevrimiçi platformlarsa son zamanlarda oldukça popüler olan, mantık, görsel algı, strateji gibi becerilerin gelişmesini sağlayan oyunlardır. Zekâ testleri, eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra, zihni uyararak egzersiz yapmasına da yardımcı olur.

Zekâ testleri aynı zamanda IQ gelişimine destek olurken, ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek hafıza problemlerinin önüne geçmenizi de sağlar. Haber7.com ekibi olarak, bu gün sizler için beyninizi çalıştıracak matematik bulmacası ile karşınızdayız.

Daireler içerisinde yer alan sayıların arasındaki bağlantıyı çözerek, Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma mücadelesine hazır mısınız? O zaman hadi soruya geçelim!

SADECE 15 SANİYE İÇERİSİNDE SORU İŞARETLİ YERE GELECEK OLAN SAYIYI BULUNYukarıda yer alan görselde bir dizi sayı bulunuyor. Bu sayıların arasında bir örüntü var ve bu örüntüyü çözerek Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmak için sadece 15 saniyeniz var.

Hazırsanız süreyi başlatıyoruz!

Temel matematik becerilerinizi ve mantığınızı kullanmanız gereken bu zekâ testinde başta görseldeki sayıların birbirleri ile hiçbir alakası yok gibi gelebilir. Ancak biraz dikkatli bakarsanız bu sayılar arasında bir bağlantı, örüntü var.

Bu matematik zekâ testine renk katması için 15 saniye süre kısıtlaması koyduk. Bu sayede baskı altında beyninizin tam performans çalışmasını sağlayabilir, zaman yönetimi konusunda kendinizi de test edebilirsiniz.Görsele tekrar bakın ve Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmaya çalışın. Süre hızlı bir şekilde akıyor. Konsantrasyonunuzu en üst düzeyde matematik sorusuna odakladığınızdan emin olun. Örüntüyü fark edebildiniz mi?

SÜRE BİTTİ, ŞİMDİ SIRA ÇÖZÜMDE

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmanız için verilen sürenin sonunda geldik. Temel matematik becerilerinizi hatırlamanızı ve tazelemenizi sağlayacak olan bu meydan okuma ile aynı zamanda problem çözme becerilerinizi geliştireceksiniz.

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Zaman yönetimi ve temel matematik becerilerinizi kanıtladınız.

Hala daha Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulamayan okuyucularımız ise dilerse zaman kısıtlamasını kaldırabilir ya da aşağıya bırakacağımız çözüm görseline bakarak nereyi gözden kaçırdıklarını kontrol edebilir.

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma çözümüne geçmeden önce sitemizde sizler için hazırladığımız diğer zekâ testlerini çözebilir, kendinizi bu alanda geliştirerek sonraki testler için alıştırmalar yapabilirsiniz.

Gelelim Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma adlı zekâ testimizin çözümüne… İşte Soru işaretli yere gelecek olan sayı;Evet, Soru işaretli yere gelecek olan sayı84”tü. Çözüm için birinci sıradaki sayıyı “3” ile çarpıp çıkan sonucu da “4” ile çarpmanız gerekmektedir. Yani;

“3 x 3 = 9 ve 9 x 4 = 36,

5×3 = 15 ve 15×4 = 60,

7 x 3 = 21 ve 21 x 4 = 84”

Sizler için hazırladığımız bu meydan okumayı beğendiyseniz arkadaşlarınız ve yakın çevreniz ile paylaşarak onların da kendilerini test etmelerine destek olabilirsiniz. Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmak için hazırladığımız zekâ testi ile ilgili görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x