Kassam Tugayları’ndan İsrail’e gözdağı! Dikkat çeken İHA detayı!

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: İsrail’in, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’de başlattığı katliam saldırıları sürüyor. Hamas, İsrail’e ait vurulan bir İHA’yı paylaşarak “Savaşımız devam etmekte. Karadan, denizden ve havadan.” notu ekledi.

İşte İsrail-Filistin savaşından dakika dakika son gelişmeler:

03.37: İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta bir çok noktaya aydınlatma fişekleri atıyor.

03.29: İsrail savaş uçakları,  Şam’ın Seyyide Zeyneb ve Huceyra bölgelerine hava saldırısı düzenledi.

İSRAİL, HAN YUNUS’A ŞİDDETLİ SALDIRI DÜZENLEDİ

03.17: İsrail savaş uçaklarının ve savaş gemilerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve orta kesiminde yer alan Deyr el-Belah kentine şiddetli saldırı düzenlediği bildirildi.

03.02: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’ye temel malzemelerin sevkiyatının acilen yeniden başlaması gerektiğini bildirdi.

02.14: Gazze Şeridi’ndeki hükümetin medya ofisi, Refah Sınır Kapısı’nın bugün “normal” şekilde çalıştığını belirterek, sınır kapısının kapatıldığı yönündeki söylentileri yalanladı.

01.25: Hamas’a bağlı İzzedin El Kassam Tugayları’ndan, İsrail’e yönelik yeni bir paylaşım geldi. Kassam Tugayları, İsrail’e ait vurulan bir İHA’yı ön plana çıkardığı paylaşımda “Savaşımız devam etmekte… Karadan, denizden ve havadan.” notu ekledi.

00.12: Tel Aviv merkezli +972 isimli site; İsrail ordusunun, Gazze’ye yönelik saldırılarında hedef belirlemek için kullandığı Habsora adlı yapay zeka uygulamasını sivil altyapının kasıtlı olarak vurulmasında kullanıldığını ve bu uygulamayla otomatik olarak üretilen hedeflere yönelik saldırılarda kaç sivilin yaşamını yitireceği her zaman bilindiğini yazdı.

İSRAİL’DEN HAMAS İTİRAFI

23.28: İsrail basını, Hamas’ın 7 Ekim öncesinde İsrail’i “mükemmel bir şekilde oyuna getirdiğini” öne sürdü.

22.41: Gazze’deki hükümet, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 73 gazetecinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

CİBALİYE KAMPINDA YANGIN ÇIKTI

22.04: İsrail’in Cibaliye Kampına yönelik saldırıları sonrası bölgede yangın çıktı. Yerel kaynaklar, yangının İsrail’in bombalamalarında kullandığı işaret fişeklerinden kaynaklandığı açıklanırken, ekipman ve su eksikliği yangınlara müdahaleyi iyice güç hale getiriyor.

İSRAİL’İN BU SABAH BAŞLAYAN SALDIRILARINDA GAZZE’DE ŞEHİT SAYISI 178’E YÜKSELDİ

21.37: Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: İsrail’in sabahtan bu yana Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 69 kişi daha artarak toplam 178’e yükseldi.

21.17: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılara yanıt olarak Tel Aviv ve Aşdod’a yoğun roket atışı gerçekleştiriliyor.

20.50: İsrail savaş uçakları, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta yoğun hava saldırılarına devam ediyor.

İSRAİL’DEN GAZZE’DE KATLİAM SALDIRISI

İsrail ile Hamas arasında yapılan insani ara anlaşmasının sona ermesiyle İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tekrar başladı.

Sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam eden İsrail güçleri, sabah saatlerinde Deir el-Balah kentinde yer alan Maghazi Mülteci Kampı’nı hedef aldı. Abu Atef Kandil ailesine ait olduğu belirlenen binaya düzenlenen hava saldırısında 10 Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı El Aksa Şehitleri Hastanesi’ne götürüldü. Hedef alınan binanın çevresindeki çok sayıda bina da hasar gördü.

Filistin Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusu tarafından Gazze Şeridi’nde insani aranın sona ermesiyle başlatılan saldırılarda 109 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x