AB’den Erdoğan’a yanıt: Bunlar çok güçlü ifadeler

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB büyükelçilerinin yıllık konferansının açılış konuşmasında, Orta Doğu’daki durum, Rusya ve Çin başta olmak üzere Avrupa’nın önündeki dış politika meselelerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze ile ilgili sözlerine de atıfta bulunan Borrell, “Kendisi Batı’ya seslenirken, ‘Bir kez daha hilal ve haçlı savaşını mı istiyorsunuz?’ diyordu. Bunlar çok güçlü ifadeler” diye konuştu.

‘DURUM KÖTÜYE GİDİYOR, HERKES GÖRMEZDEN GELİYOR’

AA’nın aktardığına göre, İsrail-Filistin meselesinin sahada her geçen yıl kötüleşmesine rağmen Batılı ülkeler dahil herkesin görmezden geldiğini belirten Borrell, Arap ülkeleriyle İsrail arasında son yıllarda yapılan anlaşmaların bölgeye barış ve istikrar getireceğine inanıldığını ancak bunun gerçekleşmediğini vurguladı. Borrell, şöyle devam etti:

“(Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı) Jake Sullivan gibi biri bile 7 Ekim’den önce bölgenin on yıllardır hiç bu kadar sakin olmadığını söyledi. Bu tür bir körlüğü nasıl izah edebiliriz? Bu çelişkileri nasıl yorumlayabiliriz? İsrail-Filistin çatışması, artık bir İsrail-Arap çatışması değildir ve bu bir dönüm noktasıdır.

Şu anda oluşmakta olan şey, dinlerin veya medeniyetlerin savaşıdır. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini dinliyordum. Kendisi Batı’ya seslenirken, ‘Bir kez daha hilal ve haçlı savaşını mı istiyorsunuz?’ diyordu. Bunlar çok güçlü ifadeler. Bu çatışmayı önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.”

İsrail’in kendisini savunma hakkını tekrarlayan Borrell, bunun uluslararası hukuk içinde yapılması, sivillerin korunması gerektiğini yineledi. Borrell, “İnsani maliyet görmezden gelinirse durum eninde sonunda tersine tepebilir” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA’NIN ÇATIŞMAYLA İLGİLİ 3 SORUMLULUĞU BULUNUYOR’

Avrupa’nın bu çatışmayla ilgili üç sorumluluğu bulunduğunu kaydeden Josep Borrell, bunlardan ilkinin ‘sağlam ama dengeli’ bir tutum takınmak ve çatışmanın Avrupa’yı etkilemesini önlemek olduğunu söyledi. Borrell, sadece Fransa’da 7 Ekim’den sonra 1000 Yahudi karşıtı eylem tespit edildiğini aktararak, “Yahudi karşıtı ve İslam karşıtı eğilimler kabul edilemez. Bununla mücadele edilmelidir” diye konuştu.

İkinci olarak çatışmalara insani ara verilmesi için çalışmaları gerektiğini vurgulayan Borrell, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılmasının önemine işaret etti. Üçüncü olarak soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Borrell, bunun şu an için mümkün görünmediğini kaydetti. Borrell, “İsrail, Filistin yönetimi, Arap ülkeleri, AB, Türkiye, ABD ve geçmişte önemli bir rol oynayan Norveç’in dahil olduğu bir siyasi sürecin modaliteleri belirlenmelidir. Bu iki devletli çözüm için son şanstır. Eğer başaramazsak şiddet ve nesiller boyunca nefret sarmalı içinde oluruz. Bu önümüzdeki en büyük jeopolitik zorluktur” dedi.

‘ÇİFTE STANDART UKRAYNA’YA DESTEĞİ ERİTEBİLİR’

Borrell, konuşmasında, Rusya-Ukrayna Savaşı’na da değinerek, Ukrayna’yı desteklemenin önemine vurgu yaptı. “Ukrayna kaybederse biz de kaybederiz” diyen Borrell, Orta Doğu’daki krizin Ukrayna politikalarına etki yaptığını söyledi. Borrell, Orta Doğu politikaları nedeniyle Ukrayna’ya verilen uluslararası desteğin çifte standart uygulandığı gerekçesiyle eriyebileceğini, bunu ABD yönetimine de ilettiğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x