İmamoğlu’nun “partiler ötesi ittifak” çağrısı, muhalefeti nasıl şekillendirecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “partiler ötesi ittifak” çağrısı, gözleri, Millet İttifakı’nın en büyük ortağı İyi Parti ile 2019’da İstanbul’da aday çıkarmayan HDP’ye çevirdi. İlk Başkanlık Divanı toplantısında bu çağrıyı masaya yatıracak olan İyi Parti’de, “Gecikmeden karar verilmeli” görüşü ağır basarken, HDP’de ise “İttifakları bugünden değerlendirmek yanlış” ifadeleri dile getiriliyor. 

 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından CHP’de “değişim” çağrılarının öncülüğünü yapan İmamoğlu’nun, “İstanbul’a mühürlüyüm” sözleriyle yol haritasını netleştirmesinin ardından gözler şimdi muhalefette ittifakın nasıl şekilleneceğine çevrildi. CHP’de Olağan Kurultay sürecine, “değişimciler” ile Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler arasında mücadelelerin yaşandığı kongreler eşliğinde gidilirken bir yandan da özellikle İstanbul ve Ankara için ittifak senaryoları da masaya yatırılıyor. 

İttifaksız kazanmak zor değerlendirmesi

 CHP’li kurmaylar, iki büyükşehiri ittifaksız kazanmanın zorluğuna dikkati çekerken bir yandan İyi Parti cephesinde ise, “yerel seçimlere tek başına girilmesi yönünde” hazırlıklar yapılıyor. Ancak İyi Parti’de, üst düzey toplantılarda özellikle İstanbul ve Ankara’da ittifaksız kazanmanın mümkün olmayacağı yönünde değerlendirmeler de gündeme geliyor. Bu doğrultuda İyi Parti, İmamoğlu’ndan gelen, “partiler ötesi ittifak” çağrısını da tartışmaya başladı. 

 “Genel seçimde düştüğümüz duruma düşmemeliyiz”

 İmamoğlu’nun sözlerini T24’e değerlendiren İyi Partili üst düzey bir yetkili, “Kendi arzusunu ve görüşünü söylemiş. Şu aşamada bizim buna olur ya da olmaz gibi diyeceğimiz bir durum yok” dedi. Bu konudaki kararı partinin Genel İdare Kurulu’nun alacağını dile getiren aynı yetkili, “Önümüzdeki haftalarda toplanır ve bir karar verildikten sonra bu doğrultuda hareket edilir” diye konuştu. İstanbul ve Ankara’nın, büyükşehir belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı adayı gösterilmiş olmalarından dolayı özel durumları olduğuna da dikkati çeken yetkili, “Genel seçimlerde düştüğümüz duruma düşmemeliyiz. Zaten bir karar vereceksek gecikmeden de vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 “CHP’nin kurultayını bekleyemeyiz”

 CHP’nin devam eden kurultay süreci ve kasımda yapılması beklenen genel başkanlık seçimi ile ilgili de değerlendirmede bulunan aynı yetkili, “İstanbul ve Ankara adayları için bu tarihi bekleyemeyiz. Aralık ayına, ocak ayına kadar beklersek sıkıntıya gireriz. CHP’nin durumu bizim için önemli değil. Bizim için önemli olan şey zaman” diye konuştu. Aynı yetkili, bir yandan da İyi Parti olarak yerel seçimlerde bir iddia ortaya koymaları gerekliliğine de dikkati çekerek, “İstanbul’un kent olarak meselesini çözebilme iradesini vatandaşa hissettirmemiz lazım. Biz daha ne kadar böyle devam edeceğiz, 20 yıl daha mı böyle devam edeceğiz?” değerlendirmesinde bulundu.

 “İttifak kararını yeni yöneticiler verecek”

 2019 yerel seçimlerinde aday çıkarmayan HDP’de ise İyi Parti’den daha farklı bir görüş öne çıkıyor. Kurumsal varlığını devam ettirecek şekilde birikimini Yeşil Sol Parti’ye aktarmanın yollarını arayan ve kongre hazırlığı yürüten HDP, ittifak tartışmasının henüz gündeme alınmasını doğru bulmuyor.

 HDP’li üst düzey yetkililer, son genel seçimlerin muhasebesinin sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğine dikkati çekerken, ittifaklar konusunu bugünden tartışmanın sürece zarar vereceği iddiasında bulunuyor.

 HDP’li üst düzey bir yetkili, önceliklerinin Emek ve Özgürlük İttifakı’nı genişletmek olduğunu kaydederken, partide ittifakla ilgili kararın da kongre süreci sonrasında yeni yöneticiler tarafından verilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı yetkili, İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmama kararının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x