Görüntüler dehşete düşürdü… İddianame hazır

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beyazıt Mahallesi Çadırcılar Caddesi’nde şüpheliler Kerim ve Polat Öztürk kardeşlerin tekstil mağazalarının bulunduğu, yan taraftaki iş yerinde de Korkular ailesinin ayakkabı mağazası olduğu anlatıldı.

İki taraf arasında önceye dayalı husumet nedeniyle tekstil mağazasının uzun süre kapalı kaldığı belirtilen iddianamede, 23 Mayıs 2022’de tekstil mağazasının açılışı nedeniyle hazırlık yapan Öztürk ailesinin, Korkular ailesiyle yaşanacak bir problem ihtimali nedeniyle silahlandığı ifade edildi.

İddianamede, ayakkabı firması sahibinin yer aldığı gruptakilerin de karşı hazırlık yaptığı, şüphelilerin birbirlerine iş yerindeki silahların fotoğraflarını gönderdiği aktarıldı.

Taraflar arasında silahlı çatışma çıktığı dile getirilen iddianamede, olay yerine giden ilk 9 polisin ifadesine göre, iki grup arasında önce karşılıklı küfürleşme olduğu, devamında Korkular grubundan bir kişinin karşı tarafa bir şeyler fırlatmasıyla silahlı çatışmanın başladığı, bu sırada Azerbaycanlı Kamran Dadashzade’nin olay anında yaralanıp hastanede yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Polis memurlarının silahlı çatışma arasında kaldıkları, saldırıyı önleme ve bertaraf etme amacıyla silah kullanarak her iki gruba karşılık verdikleri, çatışma anında sivil vatandaşlar ve polis memuru Gökhan K’nin de aralarında bulunduğu 6 kişinin yaralandığı anlatılan iddianamede, polis memuru Fatih Ö’nün saldırıları önlemek için, Öztürk grubuna doğru hedef gözeterek ateş eden şüpheli Ferit Çakırtaş’ın bulunduğu bölgeye atışlar yaptığı bilgisi verildi.

POLİSİN TABANCASINI ALARAK ATIŞ YAPTI

İddianamede, şüphelilerden İbrahim Halil Küçükyılmaz’ın bir polis memuruna ait tabancayı alarak atış yapmaya başlaması ve polise direnmesi üzerine polis memuru Necip D. tarafından vurulduğu, olayın bastırılması üzerine iki gruptan toplam 21 kişinin yakalandığı belirtildi.

Olay anında silah kullandığı tespit edilen şüphelilerin birbirlerine yönelik hedef gözeterek doğrudan ateş ettikleri, kendilerine karşılık veren polis memurlarına yönelik de eylemlerini devam ettirdikleri bildirilen iddianamede, çatışmayı başlatan ve sonrasında kaçan Korkular ailesinden 5 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldığı anlatıldı.

Biri yaralanan 8 polisin de aralarında bulunduğu 14 kişinin mağdur olarak yer aldığı iddianamede, tutuklu sanıklardan Kerim Öztürk’ün “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede, 16’sı tutuklu 5’i firari 25 şüpheli hakkında da “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kasten yaralama”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “ruhsatsız silah bulundurma” ve “hakaret” suçlarından 45 yıl ile 259 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir